Menu Zatvoriť

Liečba parodontitídy

Parodontitída je zápalové ochorenie závesného aparátu zuba spôsobené agresívnymi baktériami. Sprevádza ju krvácanie ďasien, tvorba parodontálnych vačkov a úbytok alveolárnej kosti. Často začína ako gingivitída, čiže zápal ďasien. Ak pri čistení zubov pociťujete bolesť alebo vypľúvate krk, nechajte sa vyšetriť odborníkom. Neliečená parodontitída postupne ničí kosť a môže skončiť stratou zuba. Existujú viaceré formy parodontitíd, ktoré postihujú ľudskú populáciu od detí po starších ľudí. Je to ochorenie, ktoré vyžaduje dlhodobý a komplexný prístup.

Najčastejšie otázky

Dá sa parodontitída liečiť?

Parodontitída sa dá liečiť. Najprv pacient prechádza vstupným vyšetrením a hygienickou fázou. Dôležité je, aby mal pacient perfektnú hygienu a spolupracoval. U niektorých pacientov je nutné preliečenie pomocou antibiotík. Celkový stav pacienta sa niekoľkokrát hodnotí v priebehu terapie.

Robíte kyretáž parodontálnych vačkov?

Áno, pri hlbokých parodontálnych vačkoch robíme zatvorenú aj otvorenú kyretáž. Ide o očistenie povrchu koreňov zuba od zubného kameňa a biofilmu.

Využívate laserovú terapiu parodontitídy?

V našej ambulancii nájdete laser Helbo, ktorý pomocou kyslíkových radikálov dokáže poškodiť bakteriálne membrány a zničiť až 99% baktérií. Laserová terapia sa používa pri začiatočnej aj udržiavacej fáze terapie parodontitídy.