Menu Zatvoriť

Endodoncia

Endodontické ošetrenie zuba znamená, že sa z vnútra zuba vyberie chorá alebo mŕtva zubná dreň a nahradí sa koreňovou výplňou. Mnoho ľudí endodonciu nazýva ľudovo „ ťahanie nervu zo zuba“. Ak je zubný kaz príliš hlboký a zasahuje do zubnej drene, tak je potrebné najprv vyčistiť kanáliky v koreni a až potom môžeme zhotoviť plombu. Celé ošetrenie je bezbolestné, pretože prebieha s použitím lokálnej anestézy. Pri ošetrení používame kofferdam- latexovú blanu, ktorá dokonale odizoluje zub od slín. Kanáliky zuba sa prepláchnu dezinfekčnou látkou, rozšíria sa, aby mali ideálny tvar a až potom sa môžu vyplniť.

Najčastejšie otázky

Ako dlho vydrží takto ošetrený zub?

Správne endodonticky ošetrený zub dokáže v ústach vydržať dlhé roky bez toho, aby svojmu nositeľovi spôsoboval akékoľvek problémy.

Čo je reendodoncia?

Niekedy sa stane, že pacienti k nám prídu s koreňovou výplňou, ktorá nevypĺňa kanálik v celom svojom priebehu, prípadne sa pod koreňom formuje zápal. Vtedy pristupujeme k reendodontickému ošetreniu. Znamená to, že sa stará koreňová výplň zo zuba vyberie, kanálik sa opäť dezinfikuje a naplní sa koreňovou výplňou znova.

Čím sa plnia kanáliky?

Kanáliky sa môžu naplniť dočasne dezinfekčnou pastou, ktorá z zube zostáva niekoľko týždňov. Potom kanáliky plníme už natrvalo. K tomuto používame sealer a gutaperčové čapy. Sealer zabezpečí dokonalé hermetické uzatvorenie kanáliky a gutaperča vytvára jadro vyplneného kanálika.